Co dělat, aby ručníky vydržely?

Rucniky Vossen

Vybíráme pro vás ručníky kvalitní, hebké, stálobarevné, savé a odolné. Aby vaše ručníky vydržely co nejdéle v perfektní kondici, máme pro vás několik rad, jak o ně pečovat. 

Co nedělat

Chcete-li zachovat prvotřídní kvalitu a vlastnosti vašich ručníků, nepoužívejte umělé změkčovače a aviváže, ulpívají totiž na přírodních vláknech.

Neperte ručníky s předměty, které by mohly látku vytahat nebo se zachytit za vlákna. Například s oblečením se zipy, háčky nebo suchým zipem. Pro nejlepší výsledek perte ručníky samostatně. Tip: V případě zachycení smyčky na ručníku za ni netahejte, jednoduše ji přestřihněte nůžkami.

 

Praní ručníků

Ručníky doporučujeme prát po každém třetím použití. K praní použijte program s nižší teplotou a jen malé množství pracího prostředku. Zabraňte žmolkování, ke kterému dochází, když se dlouhá vlákna třou o krátká vlákna. Rušníky perte ideálně zvlášť od ostatního prádla a různobarevné ručníky perte samostatně.

 

Sušení ručníků

Před sušením ručníky protřepejte, aby se ručník načechral. Sušičku nastavte na nízkou teplotu (vysoké teploty poškozují materiál) a ihned po dokončení programu je vyndejte, abyste zabránili přesušení. Pokud máte rádi svěží vůni prádla sušeného venku, zkuste následující postup. Po protřepání zavěste krátký konec přes prádelní šňůru a upevněte kolíčkem. Sundejte ručník z prádelní šňůry, když je ještě mírně vlhký, a vložte jej do sušičky pro konečné dosušení a „nadýchání“. Před složením a uložením se vždy ujistěte, že jsou vaše ručníky zcela suché.

 

Jak skládat ručníky

Nejprve položte ručník na rovnou plochu a vyhlaďte případné záhyby. Začněte dlouhou stranou ručníku, přeložte délku na třetiny. Uchopte krátkou stranu a přeložte ručník na polovinu. Opakujte tento krok. Měl by vám vzniknout čtverec, který bude vypadat úhledně.

Pokud dáváte přednost srolovaným ručníkům uloženým na poličce nebo v košíku, doporučujeme následující postup. Přeložte ručník napůl tak, aby vznikl čtverec, pak přeložte jeden z rohů do středu čtverce. Opakujte tento krok s opačným rohem. Otočte ručník tak, aby dva přeložené rohy směřovaly dolů. Dokončete pevným válením z jednoho konce na druhý.

 

Ukládání

Při uspořádání ve skříni platí, že méně je více. Zcela zaplněné police mohou způsobit pomačkání nebo i vznik nepříjemného zápachu. Aby prostor voněl svěže, můžete mezi ručníky vsunout třeba sáček voňavých bylinek, prázdný flakón od oblíbeného parfému nebo krabičku od mýdla. Tip: Vyhněte se nadměrnému používání jedné sady ručníků tím, že budete čerstvě vyprané ručníky ve skříni dávat dospod. Je to sice trocha práce navíc, ale ručníky tak budete pravidelně střídat.

 

Jak často ručníky měnit?

Při každodenním používání a častém praní doporučujeme výměnu ručníků přibližně každé 2 roky. Své staré ručníky pak můžete darovat třeba útulku pro zvířata nebo je znovu použít jako hadry na čištění. To je dobré i pro životní prostředí.